Už jen do konce října 2024 máte možnost zhlédnout v prostorách bývalého augustiniánského kláštera ve Šternberku výstavu děl olomouckého barokního malíře Jana Kryštofa Handkeho! Jedná se o největší výstavu, která byla k poctě tohoto umělce doposud realizována. Právě letos je to totiž 330 let od malířova narození a 250 let od jeho smrti.
Jan Kryštof Handke (1694–1774) vešel ve známost jako jeden z předních malířů 18. století na Moravě, jenž stál v čele prosperující malířské dílny v Olomouci. Jeho tvorba je zajímavou syntézou vlivů vídeňského a českého uměleckého prostředí a jednotlivá díla byla či stále jsou součástí nemalého počtu významných moravských barokních památek. Největší slávu a postavení mu přinesly zejména zakázky realizované pro olomoucké objednavatele nebo právě augustiniánskou kanonii ve Šternberku, pro niž vytvořil největší část svých děl. Díky mnohdy až nadstandardním vztahům, které Handke s probošty šternberského kláštera udržoval téměř celý svůj život – např. s Patrikem Vavřincem Lehmannem, Patrikem Janem Meixnerem a především Janem Josefem Glätzlem – se z Handkeho postupně stal snad nejvíce protěžovaný malíř zdejší kanonie, přičemž právě za jeho působení zde docházelo k nejznatelnějšímu uměleckému rozkvětu. Jak nás ostatně sám Handke informuje ve své autobiografii, zdejší klášter pro něj znamenal mnohé nejen v pracovní, ale i osobní rovině. V této autobiografii lze zaznamenat několik Handkeho zápisů, které líčí vřelé a pevné vztahy přímo s proboštem Glätzlem, jenž je v textu opakovaně zmiňován.
Šternberská výstava sestává nejen z místních děl, ale doplňuje ji i celkem dvacet osm maleb zapůjčených z různých uměleckých institucí, kostelů či farností. Mezi nejvýznamnější díla výstavy patří bezesporu kupříkladu soubor Čtrnácti svatých pomocníků (z nichž se dochovalo pouze dvanáct), považovaný za jednu z prvních zakázek, které Handke pro tento klášter vytvořil. Podle jeho známé autobiografie vznikly všechny obrazy cyklu snad už okolo roku 1719, jedná se tak o malířovu ranou tvorbu. Součástí výstavy je dále rozměrné plátno Klanění tří králů z roku 1747, jež bylo zhotoveno pro letní refektář Šternberského kláštera. Dalším neméně významným obrazem je Stigmatizace sv. Františka z Assisi z roku 1726. Toto dílo je zapůjčeno z opavského konventu minoritů, resp. z tamního klášterního kostela sv. Ducha, na jehož bočním oltáři se původně nacházelo. Obraz vznikl jako součást realizace nové barokní výzdoby kostela po požáru Opavy v roce 1698, v rámci níž Handke provedl také freskovou výzdobu, která však byla koncem 18. století poškozena dalším požárem a následně zamalována.
Zmínku si rovněž zaslouží obraz Nesení kříže z roku 1736. Již od doby svého vzniku se nacházel v olomouckém kapucínském klášteře, v němž byl snad ještě roku 1855, kdy jej zde zaznamenal historik Řehoř Volný. Obraz měl patrně i svůj protějšek s námětem ukřižování, který se však bohužel nedochoval. Nesení Kříže bylo znovu nalezeno až v 90. letech 20. století v podkroví kostela sv. Mořice v Olomouci. V porovnání s jinými Handkeho díly spočívá jedinečnost této malby v jejích neobvykle velkých rozměrech a bohaté figurální kompozici. Díky tomu je obraz, společně s výše zmiňovaným Klaněním tří králů, jedním z nejunikátnějších exponátů této výstavy. V rámci ní je možné spatřit také klenební freskovou výmalbu některých místností, dnes výstavních prostor kanonie. Z Handkeho autobiografie se dozvídáme, že nástěnné realizace byly poněkud rozsáhlejšího množství. Za dobu proboštství Jana Josefa Glätzla vyzdobil Handke freskovou výzdobou například zimní a letní refektář, knihovnu nebo schodiště, nicméně mnohé z těchto maleb se do dnešních dnů bohužel nedochovaly. Těšit se však lze mimo jiné z výmalby prostor bývalého probošství, jež zahrnuje třeba Apoteózu Panny Marie zasazenou do štukového zrcadla ve tvaru kvadrilobu. V hlavním sále děkanství je pak možné zhlédnut Povolání Natanaela za učedníka, personifikace křesťanských ctností, podobizny zakladatelů kláštera Alberta a Petra ze Šternberka a personifikace kardinálských ctností. Na těchto malbách Handke pracoval se svým učedníkem Josefem Ignácem Sadlerem, což se na fresce projevuje mírně odlišným koloritem i celkovým pojetím kompozice.
Výstava se rozprostírá prakticky po celém jednom patře kanonie, což návštěvníkům nabízí nejen celkem zajímavý vhled do Handkeho tvorby, ale i do útrob samotného kláštera. Některá díla, jež byla už od doby svého vzniku v majetku kanonie, je tak možné vidět na svém původním místě, pro které byla koncipována. Nejsou to však pouze Handkeho malby, které zde lze spatřit. V jedné z místností je například poměrně známý obraz Zvěstování Panně Marii z roku 1751 od již zmíněného Handkeho žáka – malíře Josefa Ignáce Sadlera. Jedná se o obraz realizovaný pro zdejší kanonii zřejmě krátce po Sadlerově návratu ze studijního pobytu v Římě a je dnes součástí Handkeho galerie, která ve Šternberském klášteře sídlí.
Tato jedinečná výstava je nejen poctou Handkeho uměleckému odkazu, který je součástí našeho kulturního dědictví, ale jedná se rovněž o příležitost k hlubšímu a možná i osobnějšímu poznaní Handkeho tvorby a jeho nepopiratelnému vlivu na podobu moravské barokní malby. Výstavu je možné zhlédnout do konce října tohoto roku, a to každý den kromě pondělí dle otevíracích hodin šternberského kláštera. K zakoupení zde naleznete také katalog výstavy, jehož autorem je kurátor výstavy Leoš Mlčák, který se dlouhodobě zabývá výzkumem barokní umělecké produkce na severní Moravě a Olomoucku, jako i Handkeho tvorbě a životu. Zmiňovaný katalog je k prostudování také v Gettyho knihovně (sig. L‘-II-138). Pakliže byste výstavu nestihli, je možné po jejím ukončení navštívit alespoň Handkeho galerii, která v prostorách šternberské kanonie funguje po celý rok, avšak již bez avizovaných zapůjčených děl. Případně pak můžete navštívit výstavu Barokní malíř. JAN KRYŠTOF HANDKE. Janovický rodák (1694–1774) v Rýmařově, jež potrvá do 24. listopadu 2024.
Literatura:
Filip Hradil – Jiří Kroupa (edd.), Šternberk. Klášter řeholních lateránských kanovníků, Šternberk 2009.
Leoš Mlčák, Jan Kryštof Handke (1694–1774). Malíř šternberského kláštera, Olomouc 2024, zvl. s. 114, 116.
foto:
Adéla Hubáček a Štěpánka Grunová