Malá olejomalba Hráče na niněru od FrançoisE Bouchera (1703–1770) byla znovuobjevena aukčním domem Daguerre.
Dílo bylo naposledy dokumentováno jako součást sbírky vikomta Beureta, která byla rozptýlena v roce 1924. Přestože je obraz signován jako „F Bou…“, jeho atribuce byla dříve prezentována s jistou mírou zdrženlivosti – volný rukopis a benátská barevná paleta malby totiž nezapadaly do typických charakteristik Boucherových pozdních děl.
Obraz zachycuje polopostavu hudebníka oblečeného do saténového lila kabátku ozdobeného kožešinou a zlatými knoflíky. Jeho niněra je vykládaná slonovinou – patrně se jedná o dílo houslaře Bâtona, který svými výrobky zásoboval francouzskou společnost mezi lety 1716–1740. Malba je provedena lehkými tahy v jemných tónech a barevností odkazuje na kolorismus benátské školy. Kvůli těmto pro Bouchera nezvyklým charakteristikám bylo dílo datováno do rané tvorby umělce, tedy do 20. let 18. století.
Mládí budoucího prvního královského malíře Ludvíka XV. zůstává poměrně neznámým a neprobádaným obdobím. Podle Pierre-Jeana Marietta byl Boucher několik měsíců žákem Françoise Lemoynea. Zásadní formativní dopad na jeho tvorbu však mělo setkání s tvorbou Jean-Antoina Watteaua (1684–1721) ve sbírce Jeana de Julienne, jehož obrazy Boucher od roku 1722 převáděl do rytin. V Juliennově sbírce se nacházela také malba Watteauova Mezzetina (1718–1720), kterou Boucherův obraz některými rysy evokuje – oba hudebníci jsou zachyceni v melancholickém vytržení s očima pozvednutýma k nebi a obličejem natočeným podobným směrem.
Někteří badatelé obraz spojují také s Watteauovým dnes ztraceným autoportrétem z Juliennovy sbírky, jehož existenci dokládá Boucherova rytina publikovaná v roce 1727.
Podle jiné hypotézy by hudebníkem mohl být francouzský tenor Pierre de Jélyotte, který stejně jako Boucher navštěvoval ve druhé polovině třicátých let 18. století pařížskou bakchickou, pěveckou a literární společnost „le Caveau“. To by ovšem posunulo dataci obrazu až za rok 1733, kdy se Jélyotte objevil na pařížské hudební scéně. V tom případě by se už nejednalo o Boucherovo rané dílo.
Motiv hráče na niněru patří mezi oblíbené topoi francouzské malby 17. a 18. století. Obzvlášť často je tento nástroj zobrazován v kontextu fêtes champêtres, stejně jako třeba dudy. V průběhu 18. století byla pro niněru napsána řada koncertů a tanečních doprovodů. Ke konci století motiv z obrazů postupně mizí.
Objevený obraz byl již v červnu prodán za 494 000 €.