Noční hlídka online

Návštěvníci Rijksmusea se budou moci zúčastnit  restaurování a výzkumu obrovského plátna Noční hlídky od Rembrandta van Rijn.

Nový projekt muzea bude spuštěn počátkem července 2019. Průzkum malby bude probíhat přímo před očima diváků v sále jeho současného umístění. A aby nikdo nepřišel zkrátka, tak dokonce celý záznam poběží online!

Noční hlídka bude umístěna v nejmodernější skleněné komoře, kterou navrhl francouzský architekt Jean Michel Wilmotte. To zajistí, že obraz může  zůstat vystaven. Digitální platforma umožní divákům z celého světa sledovat celý proces online a pokračovat v inovaci Rijksmusea v digitální oblasti.

Před restaurováním proběhne důkladný průzkum malby, aby byl následně zvolen co nejšetrnější restaurační proces. Bude zahrnovat zobrazovací techniky, fotografie s vysokým rozlišením a  pokročilou počítačovou analýzu. Pomocí těchto a dalších metod bude tým restaurátorů schopný vytvořit velmi detailní obraz malby – nejen lakovaného povrchu, ale každé vrstvy, od laku až po plátno.

Zdroj: Rijksmuseum