Výstava | Dokonalý diplomat

Státní hrad a zámek v Jindřichově Hradci | 21. 7. 2018 – 31. 10. 2018

Dlouhodobý projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů v letošním roce přibližuje aristokraty usazené v Čechách a na Moravě působící v evropských diplomatických kruzích. Vyvrcholením série výstav, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí je otevření expozice Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé na zámku v Jindřichově Hradci.

Turecký stan Heřmana Černína, 17. stol.

Kurátorka Milena Hajná se svým týmem připravila velmi obsáhlou výstavu, kde jsou prezentovány diplomatické cesty členů rodiny Černínů nejen formou „suvenýrů“ z cest či obdržených darů, ale také řadou autentických archivních materiálů ze 17. století, jako je např. císařská instrukce pro Heřmana Černína, turecký slovníček a doboví průvodci po evropských městech. Vedle diplomatických cest je část výstavy věnovaná i kavalírským cestám, jež byly významnou součástí vzdělávání mladých šlechticů, sběratelské činnosti Černínů a jejich paláci v Praze, kde byly sbírky uloženy.

Projekty Černínského paláce v Praze

Výstava je na jindřichohradeckém zámku situována ve druhém patře Adamova stavení, v nově adaptovaných prostorách, které byly dříve návštěvníkům uzavřeny. Hlavní výstava potrvá do konce října a v další sezoně bude přístupná ve zredukované podobě. Lze jen přivítat, že návštěvníci zámku tak budou mít možnost projít si alespoň část objektu vlastním tempem a bez průvodce.

Foto: Zdeňka Míchalová