Tip | Rijksmuseum Research Library

Rijksmuseum Research Library je součástí amsterdamského Rijksmusea a jedná se o  jednu z největších uměleckohistorických knihoven v Nizozemsku.
Holandské národní muzeum původně založené na počátku 19. století v Haagu, bylo následně přemisťováno do Královského paláce v Amsterdamu, Trippenhuisu a nakonec do zvlášť navržené budovy, jejímž architektem byl Pierre Cuypers. Zde se muzeum nachází až do dnes.

Knihovní fond je zaměřen především na historii malby, grafiky, kresby, sochařství a užitého umění v západní Evropě od středověku do počátku 20. století. Návštěvníkovi se stačí pouze zaregistrovat online a může si volně v katalogu vyhledat potřebné knihy. Knihy je třeba objednat dopředu pomocí tlačítka Place hold. Většinou je vše připraveno do hodiny od objednání.

Rijksmuseum. Zdroj: vlastní fotografie

Při vstupu do Rijksmusea stačí říct, že jdete do knihovny a pustí vás dovnitř bez lístku a můžete si vzít všechny věci s sebou. Propletete se expozicemi do prvního patra, kde si knížky prezenčně vypůjčíte a posadíte se do překrásné knihovny. Nepotřebujete žádnou kartičku, ani neplatíte  žádné poplatky, takže návštěva je velice jednoduchá.

Pokud jste zde nenašli, co jste zrovna potřebovali, doporučuji navštívit univerzitní knihovnou, do které rovněž nepotřebuje žádnou kartičku a můžete si číst či skenovat knihy, jak je vám libo. Tato otevřenost veřejnosti byla velice příjemná a všude byl personál velice ochotný, takže se jistě neváhejte v nesnázích zeptat.

Otevírací hodiny : Pondělí – Sobota od 10:00-17:00 (pozor na státní svátky 1.1, 22.4, 27.4, 5.5, 30.5, 10.6, 25. a 26.12)

Adresa: Rijksmuseum, Museumstraat 1, Amsterdam

Zdroje | library.rijksmuseum.nl