Doporučujeme | Barokní srdce Evropy

„Krásné na pohled a blízké duši“

Nový šestidílný seriál Barokní srdce Evropy je možno zhlédnout každý čtvrtek na ČT2 nebo na ivysílání. Prozatím byly odvysílány čtyři části celého pořadu. Každá epizoda má zhruba pětadvacet minut a podává krásný obraz o baroku v českých zemích.

Dokument nabízí velice kvalitní a místy i dechberoucí záběry krajiny a architektonických děl. V prozatím čtyřech odvysílaných částech měl divák možnost spatřit notoricky známé barokní stavby, ale stejně tak i méně „profláknuté“ architektonické počiny této epochy. Skutečně milým a nenuceným způsobem se posluchač dozví základní fakta i zajímavosti.

Je zde zmíněno utváření barokních šlechtických sídel nejvýznamnějších rodů, dotváření krajiny a význam zahrad, církevní stavby i lidové formy barokních budov. Seriál seznamuje diváky s  nejproslulejšími architekty, staviteli v našich zemích a jejich inspirací zejména v zahraniční architektuře a snahu držet „krok s dobou“. Myslím, že se tvůrcům skutečně povedl zejména popis pocitových vjemů, které pozorovatel při návštěvě či sledování těchto památek zažívá.

Zdroje | ceskatelevize | npu