Titian: Love, Desire, Death; the national gallery, LondýN, 16. 3. – 14. 6. 2020
Výstava představí všech šest obrazů ze série Proměny, kterou Tizianovi roku 1551 zadal španělský princ Filip, budoucí král Filip II. Umělec měl vytvořit skupinu obrazů s námětem klasických mýtů vycházejících především z Ovidiových Proměn. Díky zápůjčkám z Bostonu, Madridu a Londýna se po více než čtyřech stoletích tyto obrazy opět setkají pohromadě. Na výstavě jsou zahrnuty i Diana a Akteon a Diana a Kallistó; díla, které vlastní londýnská Národní galerie společně se Skotskými národními galeriemi.
ARTEMISIA, the national gallery, LondýN, 4. 4. – 26. 7. 2020
Na této první velké výstavě věnované Artemisii Gentileschi ve Velké Británii si můžete prohlédnout její nejznámější obrazy včetně dvou verzí ikonického obrazu Judita a Holofernes. Dále její autoportréty nebo třeba nedávno objevené osobní dopisy.
Dürer’s Journeys: Travels of a Renaissance Artist, the national gallery, LondýN, 13. 2. – 16. 5. 2020
Skrze obrazy, kresby, tisky a dopisy představí tato výstava Dürerovy cesty po Evropě. Mapuje jeho cesty do Alp, Itálie, Benátek a Nizozemí a přitom zkoumá, jak tyto cesty a kontakt s nizozemskými a italskými renesančními umělci ovlivnily jeho tvorbu a zároveň kulturní výměnu na poli evropského umění. „Dürer’s Journeys“ spojí výpůjčky z muzeí a soukromých sbírek po celém světě, včetně obrazu Madona s dítětem z National Gallery of Art ve Washingtonu, který nikdy předtím nebyl ve Velké Británii vystaven.
Renaissance Watercolours: from Dürer to Van Dyck, Victoria&albert museum, londýn, 16. 5. 2020 – ?
Na jednom místě představí tato výstava okolo dvou set akvarelů, které pro svoji citlivost na světlo a křehkost nebývají často k vidění. Zaměřuje se na tři základní žánry: krajina, zvířata a rostliny a portrét. S úvodem do původu a techniky akvarelu spolu se závěrečnou částí o širším kontextu upozorňuje výstava také na to, jak se toto rozmanité médium dostalo až do daleké do Asie a Ameriky.
Die frühe Radierung. Von Dürer bis Bruegel, Albertina, vídeň, 12. 2. –10. 5. 2020
Výstava se zaměřuje na prvních 70 let grafické techniky leptu: od jeho počátků v Dürerově období až po Bruegelovu éru, v níž již nastal boom a s touto technikou pracovalo mnoho slavných i méně slavných umělců na území Německa, Itálie, Francie nebo také ve Flandrech. Bude zde k vidění přibližně 125 leptů spolu s výkresy, matricemi a ilustrovanými knihami.
Albrecht Altdorfer. Maître de la Renaissance allemande,Musée du Louvre, paříž, 23. 4. – 3. 8. 2020
Cílem této převážně monografické výstavy je ukázat bohaté a rozmanité dílo Albrechta Altdorfera, průkopníka žánrů krajiny a architektury. Výstava zdůrazní jeho postavení německého renesančního umělce – originálního a zároveň si vědomého díla jeho současníků.
Le Corps et l’Âme – Sculpture in Italy from Donatello to Michelangelo, Musée du Louvre, paříž, 6. 5. 17. 8. 2020
Výstava pojednává o třech hlavních tématech: Vztek a vznešenost nejprve odhaluje zájem o celkovou kompozici a zintenzivnění pohybů těla, Afekt a přesvědčivost si dále klade za cíl zdůraznit vztah emocí a umění, s jasnou touhou mít silný dopad na emoce diváků, a poslední Od Dionysa k Apollovi upozorňuje na rozjímání o klasické antice vyjádřené v sochařství a hledání nové harmonie, která překonala naturalismus gest a extrémních emocí.
Willmann. Opus Magnum, Muzeum Narodowe we Wrocławi, 22. 12. 2019 – 26. 4. 2020
Ve Vratislavi se koná velká monografická výstava věnovaná Michaelu Willmannovi, jednomu z nejvýznamnějších barokních umělců ve střední Evropě známému jako slezský Rembrandt. Poprvé v historii si milovníci umění mohou pod jednou střechou prohlédnout mimořádný výběr děl tohoto slezského mistra, jelikož výstava představuje i část jeho obrazů zapůjčených zejména z varšavských kostelů.
Van Eyck. Een optische revolutie, Museum voor schone kunsten, gent, 1. 2. – 30. 4. 2020
V Gentu můžete navštívit doposud největší výstavu věnovanou vlámskému malíři Janu Van Eyckovi. Ve stejném městě je pak v katedrále svatého Bavona umístěn i Van Eyckův restaurovaný Gentský oltář se slavnou scénou Klanění Beránku božímu. Právě vnitřní panely tohoto oltáře, které byly ke zhlédnutí mimo katedrálu naposledy roku 1902 v Bruggách, byly zapůjčeny i na tuto výstavu. Snad jen nebudete smutní, že beránek z oltáře již nemá čtyři uši.
young rembrandt, ashmolean museum, oxford, 27. 2. – 7. 6. 2020
Tato výstava představuje ranou část Rembrandtovy tvorby a jeho proměnu ve významného umělce své doby. Počínaje jeho nejstaršími známými malbami, grafikami a kresbami vytvořenými v polovině 20. let 16. století a končící okamžikem, kdy se v polovině 30. let stává významným amsterodamským umělcem. Jedná se o největší sbírku děl věnovaných mladému Rembrandtovi a zahrnuje přes 30 jeho obrazů a 90 kreseb a tisků z mezinárodních veřejných i soukromých sbírek.
Tak co, vybrali jste si, kam vyrazíte?
Foto: The National Gallery London, National Gallery of Art, Victoria&Albert Museum , Albertina, Musée du Louvre, Muzeum Narodowe we Wrocławi, Ashmolean Museum