KAM NA VÝSTAVU V ZAHRANIČÍ | JARO 2020

Titian: Love, Desire, Death; the national gallery, LondýN, 16. 3. – 14. 6. 2020

Výstava představí všech šest obrazů ze série Proměny, kterou Tizianovi roku 1551 zadal španělský princ Filip, budoucí král Filip II. Umělec měl vytvořit skupinu obrazů s námětem klasických mýtů vycházejících především z Ovidiových Proměn. Díky zápůjčkám z Bostonu, Madridu a Londýna se po více než čtyřech stoletích tyto obrazy opět setkají pohromadě. Na výstavě jsou zahrnuty i Diana a Akteon a Diana a Kallistó; díla, které vlastní londýnská Národní galerie společně se Skotskými národními galeriemi.

Titian, Diana a Kallistó, 1556-9

ARTEMISIA, the national gallery, LondýN, 4. 4. – 26. 7. 2020

Na této první velké výstavě věnované Artemisii Gentileschi  ve Velké Británii si můžete prohlédnout její nejznámější obrazy včetně dvou verzí ikonického obrazu Judita a Holofernes. Dále její autoportréty nebo třeba nedávno objevené osobní dopisy.

Artemisia Gentileschi, Judita a Holofernes, 1612-13

Dürer’s Journeys: Travels of a Renaissance Artist, the national gallery, LondýN, 13. 2. – 16. 5. 2020

Skrze obrazy, kresby, tisky a dopisy představí tato výstava Dürerovy cesty po Evropě. Mapuje jeho cesty do Alp, Itálie, Benátek a Nizozemí a přitom zkoumá, jak tyto cesty a kontakt s nizozemskými a italskými renesančními umělci ovlivnily jeho tvorbu a zároveň kulturní výměnu na poli evropského umění. „Dürer’s Journeys“ spojí výpůjčky z muzeí a soukromých sbírek po celém světě, včetně obrazu Madona s dítětem z National Gallery of Art ve Washingtonu, který nikdy předtím nebyl ve Velké Británii vystaven.

Image result for albrecht durer madonna and child National Gallery of Art washington

Albrecht Dürer, Madonna s dítětem, 1696/9

Renaissance Watercolours: from Dürer to Van Dyck, Victoria&albert museum, londýn, 16. 5. 2020 – ?

Na jednom místě představí tato výstava okolo dvou set akvarelů, které pro svoji citlivost na světlo a křehkost nebývají často k vidění. Zaměřuje se na tři základní žánry: krajina, zvířata a rostliny a portrét. S úvodem do původu a techniky akvarelu spolu se závěrečnou částí o širším kontextu upozorňuje výstava také na to, jak se toto rozmanité médium dostalo až do daleké do Asie a Ameriky.

 

Watercolour of a red squirrel

Hans Hoffmann, Červená veverka, 1578

Die frühe Radierung. Von Dürer bis Bruegel, Albertina, vídeň, 12. 2. –10. 5. 2020

Výstava se zaměřuje na prvních 70 let grafické techniky leptu: od jeho počátků v Dürerově období až po Bruegelovu éru, v níž již nastal boom a s touto technikou pracovalo mnoho slavných i méně slavných umělců na území Německa, Itálie, Francie nebo také ve Flandrech. Bude zde k vidění přibližně 125 leptů spolu s výkresy, matricemi a ilustrovanými knihami.

Daniel Hopfer: Woman and Attendant Surprised by Death, ca 1510–1515

Daniel Hopfer, Žena a služebnice zaskočeny smrtí, 1510–1515

Albrecht Altdorfer. Maître de la Renaissance allemande,Musée du Louvre, paříž, 23. 4. – 3. 8. 2020

Cílem této převážně monografické výstavy je ukázat bohaté a rozmanité dílo Albrechta Altdorfera, průkopníka žánrů krajiny a architektury. Výstava zdůrazní jeho postavení německého renesančního umělce – originálního a zároveň si vědomého díla jeho současníků.

Albrecht Altdorfer, Departure for the Sabbath, 16. stol.

Le Corps et l’Âme – Sculpture in Italy from Donatello to Michelangelo, Musée du Louvre, paříž, 6. 5.  17. 8. 2020

Výstava pojednává o třech hlavních tématech: Vztek a vznešenost nejprve odhaluje zájem o celkovou kompozici a zintenzivnění pohybů těla, Afekt a přesvědčivost si dále klade za cíl zdůraznit vztah emocí a umění, s jasnou touhou mít silný dopad na emoce diváků, a poslední Od Dionysa k Apollovi upozorňuje na rozjímání o klasické antice vyjádřené v sochařství a hledání nové harmonie, která překonala naturalismus gest a extrémních emocí.

Tullio Lombardo, Mladý pár/Bacchus a Ariadna, 1505/10

Willmann. Opus Magnum, Muzeum Narodowe we Wrocławi, 22. 12. 2019 – 26. 4. 2020

Ve Vratislavi se koná velká monografická výstava věnovaná Michaelu Willmannovi, jednomu z nejvýznamnějších barokních umělců ve střední Evropě známému jako slezský Rembrandt. Poprvé v historii si milovníci umění mohou pod jednou střechou prohlédnout mimořádný výběr děl tohoto slezského mistra, jelikož výstava představuje i část jeho obrazů zapůjčených zejména z varšavských kostelů.

wśród drzew i zwierząt Orfeusz gra na harfie

Michael Willmann, Orfeus hrající zvířátkům, 1670

Van Eyck. Een optische revolutie, Museum voor schone kunsten, gent, 1. 2. – 30. 4. 2020

V Gentu můžete navštívit doposud největší výstavu věnovanou vlámskému malíři Janu Van Eyckovi. Ve stejném městě je pak v katedrále svatého Bavona umístěn i Van Eyckův restaurovaný Gentský oltář se slavnou scénou Klanění Beránku božímu. Právě vnitřní panely tohoto oltáře, které byly ke zhlédnutí mimo katedrálu naposledy roku 1902 v Bruggách, byly zapůjčeny i na tuto výstavu. Snad jen nebudete smutní, že beránek z oltáře již nemá čtyři uši.

Image result for gentsky oltar beranek

Jan van Eyck a Hubert van Eyck, Getský oltář, 1432

 

young rembrandt, ashmolean museum, oxford, 27. 2. – 7. 6. 2020

Tato výstava představuje ranou část Rembrandtovy tvorby a jeho proměnu ve významného umělce své doby. Počínaje jeho nejstaršími známými malbami, grafikami a kresbami vytvořenými v polovině 20. let 16. století a končící okamžikem, kdy se v polovině 30. let stává významným amsterodamským umělcem. Jedná se o největší sbírku děl věnovaných mladému Rembrandtovi a zahrnuje přes 30 jeho obrazů a 90 kreseb a tisků z mezinárodních veřejných i soukromých sbírek.

Tak co, vybrali jste si, kam vyrazíte?

Foto: The National Gallery London, National Gallery of Art, Victoria&Albert Museum , Albertina, Musée du Louvre, Muzeum Narodowe we Wrocławi, Ashmolean Museum