Do vlastnictví polského státu se téměř po sto letech navracejí díla ztracená během druhé světové války.
Jedná se o dílo Jacka Malczewského, jednoho z předních polských malířů tvořících na přelomu 19. a 20. století. Jeho obraz s názvem Hodina hry na piáno (1877) byl odcizen z Národního muzea ve Varšavě po pádu Varšavského povstání v roce 1944. Scéna zobrazuje sestry autora, Bronku a Helenu, při hře na piáno.
Obraz byl pokládán za ztracený, dokud se neobjevil loni na podzim v aukci londýnského domu Roseberry’s s odhadovanou částkou 6 000–8 000 liber. Tam byl poznán odborníky a stažen z prodeje. Následně bylo určeno jeho autorství i provenience. Na jeho zadní straně se dokonce nachází značka Národního muzea „MN“ a podpis autora.
Obraz už jednou prošel aukcí bez povšimnutí, a to v roce 1997 v Christie’s v New Yorku, kdy byl prodán za 19 000 dolarů. Jedná se o jedno z 63 000 uměleckých děl odcizených z území Polska během druhé světové války, které se navrátilo do svého původního umístění.
Další odhalené dílo je Oplakávání Krista (1538) připisované Lucasi Cranachovi St. a jeho dílně.
Obraz se nachází ve sbírkách National Museum of Stockholm, které jej získalo koupí na aukci v Mariefred v roce 1970. Malba byla na seznamu děl muzea ve Vratislavi vypracovaném v listopadu 1945. Díla měla být evakuována ze Schlesische Museum der Bildenden Künste (dnešní Národní muzeum ve Vratislavi) a přenesena do skladovacího zařízení v polském Kamenzu. Koncem února roku 1946 zmizelo mnoho děl, včetně malby, která nakonec skončila v aukci v Mariefred. Tam byla nabízena jako majetek Sigfrida Häggberga, manažera telekomunikační společnosti L M Ericsson. Podle rodiny Häggbergů se obraz dostal původně do jejich vlastnictví jako majetek neznámé osoby k uschování.
Po tom, co dokumentace z muzea prokázala, že dílo bylo odcizeno z Národního muzea ve Vratislavi, bylo rozhodnuto o jeho navrácení. Susanna Pettersson, generální ředitelka Stockholmského muzea, přistupuje k celé problematice velmi věcně a prohlašuje, že je nezbytné provést pečlivý výzkum provenience všech děl ve velkých sbírkách různých zemí a popřípadě otevřít otázky týkající se následných restitucí.
Zdroje:
https://www.thefirstnews.com/article/malczewskis-the-piano-lesson-looted-during-wwii-finally-returns-to-warsaw-13406
https://www.lootedart.com/news.php?r=UB7A4H640221
https://www.theartnewspaper.com/news/nationalmuseum-in-stockholm-to-return-stolen-16th-century-painting-to-poland?fbclid=IwAR2uRDHLmxhOAwyPGBJ0pGxajQvy3lWtO5L4dS6D1PX_SDogH3Kl_gh3rrk