Tip | Rijksmuseum z domova

Na výlety za uměním a pravidelné návštěvy galerií si evidentně budeme muset ještě chvíli počkat. Nezoufejte však a zkraťte si čekání s Rijksmuseem, které nabízí hned dvě tematické řady videí pro všechny milovníky umění v lockdownu. 

RIJKSMUSEUM FROM HOME: A series made during lockdown

Zaměstnanci Rijksmusea ani během karantény nezahálí a skrze sérii krátkých videí vám z domu představují svá oblíbená díla ze sbírek muzea. Vybrat si můžete z vámi preferované oblasti umění, jako je například malba, užité umění nebo grafika. Videa jsou však zaměřená také na určité geografické celky, a na své si tak přijdou milovníci nejen nizozemského, ale třeba i asijského umění.

V podobném duchu se nesou také videa ze série RIJKSMUSEUM UNLOCKED: An unravelling series. Jejich cílem je odhalovat příběhy a tajemství jednotlivých děl, umělců i historie muzea. Máte tak jedinečnou možnost podívat se na místa, kam se během prohlídky nedostanete, nebo prozkoumat zásuvky historického nábytku. Nenechte si však ujít ani procházku muzeem s Rembrandtem a Van Goghem coby Playmobil panáčky, kteří se potkávají s dalšími figurkami zpodobňující postavy ze slavných obrazů.

Z této série pochází také video Ilony van Tuinen, kurátorky kresby 16. a 17. století, které se zaměřuje na historii a vyobrazování čarodějnic .

Hans Baldung (zvaný Hans Baldung Grien), Čarodějnice, 1510

Kurátorka zde vyzdvihuje především imaginaci umělců, jako byl Albrecht Dürer nebo jeho žák Hans Baldung Grien, kteří položili základy pro způsob vyobrazování čarodějnic a jejich sabatů. Jediné zdroje, ze kterých přitom mohli tito umělci vycházet, byly knihy, především pak Malleus maleficarum, neboli Kladivo na čarodějnice vydané roku 1487. Zároveň ve svém příspěvku ukazuje díla bezprostředně ovlivněná grafickými listy těchto autorů.