Třetí červnový týden bude v Brně slavnostně představena kniha „Tváří v tvář. Barokní portrét v zemích Koruny české“. Jako dílo měsíce června jsme při této příležitosti vybrali jednu mimořádnou podobiznu z moravských sbírek.
Sofie Friesová (1769–1835) byla dcerou významného vídeňského bankéře a podnikatele, původem švýcarského hugenota Johanna von Fries (1719–1785). Letní sídlo rodiny v dolnorakouském Bad Vöslau a velkolepý neoklasicistní vídeňský palác od císařského architekta Johanna Hetzendorfa von Hohenberg patřily ve své době k nejznámějším centrům společenského a kulturního života a k cílům mnoha prominentních zahraničních návštěv.
O jednom ze zdejších divadelních a hudebních představení zanechala ve svém cestopise nadšené svědectví také Élisabeth Vigée Le Brun (1755–1842), někdejší dvorní portrétistka francouzské královny Marie Antoinetty, která v hlavním městě habsburské monarchie pobývala v letech 1792–1795. Podle jejích vlastních slov ji hudební a pěvecký talent pětadvacetileté slečny Friesové uchvátil natolik, že ji na svém portrétu namalovala jako starořeckou básnířku Sapfó.
Neobyčejná osobitost podobizny nicméně tkví nejen v alegorické stylizaci portrétované do podoby v 18. století na jednu stranu obdivované a současně skandalizované autorky milostné lyriky, ale rovněž v dobovém kontextu nepříliš obvyklém zájmu portrétistky o výraz obličeje. Podle Élisabeth Vigée Le Brun sice Sofie Friesová příliš nenaplňovala dobovou představu ženské krásy, ale právě neobyčejná výrazovost tváře z ní činila pozoruhodnou, tvůrčí inspirací prodchnutou osobnost. Tuto vlastnost se malířka pokusila ve svém díle vyjádřit otevřenými ústy portrétované a jejím pohledem obráceným v tvůrčím vytržení vzhůru k nadpozemskému zdroji inspirace.
Právě otázka tvůrčí intuice a inspirace ženy-umělkyně představovala pro Élisabeth Vigée Le Brun velmi niterné téma. Je s ním úzce spjat rovněž námět jejího portrétu Lady Hamiltonové jako Sibyly, vytvořeného v Neapoli v roce 1792, který anticipoval hlavní motivy pozdější podobizny Sofie Friesové.
Toto dílo malířka podle svých memoárů úspěšně vystavovala na několika akademiích a v aristokratických salonech a s velkým ohlasem jej uvedla také ve Vídni v salonu státního kancléře Václava Antonína Kaunitze. Rovněž neméně nekonvenční portrét Sofie Friesové vyvolal jistou pozornost: rytec Johann Keller vytvořil po Sofiině sňatku s Jindřichem Vilémem Haugwitzem (1770–1842) v témže roce jeho grafickou reprodukci a vznikla nejméně jedna jeho kopie. Především se však k němu znovu vrátila i sama Élisabeth Vigée Le Brun, když v roce 1808 v rezidenci Coppet na břehu Ženevského jezera portétovala proslulou spisovatelku Annu Louisu Germaine de Staël-Holstein (1766–1817). Znázornění Madame de Staël v podobě ústřední hrdinky její knihy Corinne ou L’Italie z roku 1807 (Ženeva, Musée d’Art et d’Histoire de la Ville de Genève) je obsahově blízké nejen portrétu Sofie Friesové, ale zprostředkovaně i portrétu Lady Hamiltonové, s nimiž je spojuje právě postava Corinne, označované jako moderní Sapfó či francouzská Sibyla a ztělesňující ženskou tvůrčí inspiraci a génia.
Výběrová bibliografie
- Souvenirs de Madame Vigée Le Brun […], Tome premier, Paris 1869
- Steeb, Christian: Die Grafen von Fries. Eine Schweizer Familie und ihre wirtschaftspolitische und kulturhistorische Bedeutung für Österreich zwischen 1750 und 1830, Bad Vöslau 1999
- Mary D. Sheriff, The Exceptional Woman. Elisabeth Vigée Le-Brun and the Cultural Politics of Art, Chicago 1996, s. s. 223–261
- Elisabeth Louise Vigée Le Brun 1755–1842, Kimbell Art Museum, Fort Worth, June 5 – Aug. 8, 1982 (kat. výst.), ed. Joseph Baillio, Fort Worth 1982
- Kalábová Lenka – Konečný Michal: Poklady moravských hradů a zámků, Brno 2010
Zdroje snímků: pointculture | Wikimedia Commons | repro: Tváří v tvář. Barokní portrét v zemích Koruny české, Brno 2018