Tip | Letní čtení #2

Léto už je v plném proudu a vy ještě nemáte rozečtený žádný letní trhák? Pokud vás nebaví stále stejné knížky a potřebujete dobrý tip, podívejte se jaké knihy na léto doporučují naši členové a spolupracovníci.

Tip Zdeňky Míchalové

Milena Štráfeldová: Trestankyně

Strhující životopisný román věnovaný výjimečné ženě, profesorce Růženě Vackové (1901–1982), provede čtenáře téměř celými dějinami 20. století. Od bezstarostného dětství Růženy Vackové ve Velkém Meziříčí v posledních letech Habsburské monarchie přes studia a slibně se rozvíjející kariéru nadané historičky umění na pražské univerzitě v období první republiky po těžká léta nacistické okupace a nakonec období komunismu, kdy strávila 16 let v kriminále pro své aktivity v katolickém kroužku. Kniha je protkána řadou vedlejších postav, které velmi plasticky dotvářejí příběh – například Růženin velký vzor a pedagog Vojtěch Birnbaum nebo spoluvězeňkyně Dagmar Skálová či Dagmar Šimková, které se po revoluci zasadily o vydání „Vězeňských přednášek“. Kniha je to velmi poučná, literárně zdařilá, a hlavně splácí jistý dluh historičce umění, která byla vlivem okolností doby téměř zapomenuta.

Tip Michala Konečného

Lev Nikolajevič Tolstoj: Vojna a mír

Nedávno, při návštěvě rodičů, jsem bezděky sáhl do knihovny a vytáhl jeden z dílů Vojny a míru, kterou jsem četl kdysi na střední škole. Přestože šlo o stařičký překlad z první republiky, stačilo pár stránek a byl jsem opět zcela uchvácen. Jsa o poznání línější, v Brně jsem šel do antikvariátu a za pár peněz si Vojnu a mír koupil v moderním překladu. A zase to louskám stejně zaujatě jako před léty. Tedy, co jiného do horkých letních dní, než skvostná vyprávění o životě ruské aristokracie v časech napoleonských válek, se všemi plesy, jednáními, souboji, audiencemi, zoufalými prohrami, bankety, umíráními, dlouhými rozhovory, bitvami i nekonečnými taženími, se vším tím romantismem a vší touhou po lásce a přátelství, které se táhnou příběhy Pierra Bezuchova, Andreje Bolkonského, Nataši Rostovové a Anatola Kuragina jako kolony Grande Armée do srdce carského impéria. A pak, po všech těch přečtených stránkách, kde je celá epocha empíru náhle jako na dlani, přichází konečná pointa, kterou si musí každý čtenář vyřešit sám. Je hlavním hrdinou románu hrabě Pierre či kníže Andrej?

Tip Michaely Šeferisové Loudové

Michal Ajvaz: Cesta na jih

Tuhle knihu musíte přečíst „na jeden zátah“, jinak, jak se říká, ztratíte nit. Není to však žádný problém, neboť mistrně komponovaný román plný podivných okolností a tajuplných artefaktů vás jednoduše pohltí hned na začátku. Autor totiž pracuje s příběhem, v němž je obsažen jiný příběh, v něm zase další a v něm opět další a tak dále, až k pomyslnému jádru, z něhož vás autor zase postupně dovede zpátky na místo, kde román začíná. Lze jej číst jako detektivku, ale také jako hru s obsahy a významy vtělenými do vzkazů v nejrůznější podobě, nebo román o různých uměleckých druzích, včetně filosofického baletu a fascinujícího světa smyšlených měst a architektur. A až v textu dojdete k pasáži o obrazu, jenž je autentickým barokním dílem, avšak s neuvěřitelnou ikonografií – představuje totiž potápěče – garantujeme vám, že budete číst až do rána!

Tip Pavla Suchánka

Milo Manara: Caravaggio, vol. I

Legendární italský kreslíř a spisovatel Milo Manara vydal před třemi lety první díl komiksu o svém nejoblíbenějším malíři a jeho divokých prvních letech v Římě. Knihu s podtitulem „Paleta a meč“ si zatím lze přečíst toliko v italském originále nebo v anglickém překladu, na příští rok se však prý připravuje česká verze. Milovníci Caravaggia se mohou těšit na sice nepříliš realistický, ale jinak skrznaskrz srdcervoucí milostný příběh, obdivovatelé Manarova stylu zase na přiměřenou dávku násilí a nahoty v autorově jedinečném podání. A pokud se příběhu nebudete moci nabažit ani po přečtení, vězte, že letos vyšel už druhý díl!

Tip Terezy Říhové

Jeanette Wintersonová: Vášeň 

Ke čtení této knihy mě inspirovala Monika Drlíková, která stejnou autorku
sdílela v loňských tipech na letní čtení. Tvorba Jeanette Winterson mě tak
zaujala, že jsem musela přečíst všechny její knihy. Vášeň se odehrává v době
napoleonských válek převážně v prostředí Benátek, a pro mě je to kniha o
iluzích, hraní rolí a nasazování různých masek tak, jak situace potřebuje, ale
i o zaslepené víře v Napoleona a následném prozření. Vše je promítnuto do
příběhu dvou mladých lidí Henriho a Villanelly, jejichž rozhovory nás navádí k
zastavení se a zamyšlení, není to příběh na jedno přečtení, spíše knihu
odkládáte a zase se k ní se zájmem vracíte.

Tip Moniky Drlíkové

Virginia Woolfová: Orlando 

Na základě jednoho velmi nadšeného popisu a doporučení jsem se těšila, až si Orlanda také přečtu. Po tom, co můj úctyhodný, ale naivní plán číst Virginii Woolfovou v originále ztroskotal, jsem pak po čase sáhla po českém překladu Kateřiny Hilské. Hlavní hrdinou románu je Orlando, tak pravdivé a křehké stvoření, které si lze jen stěží nezamilovat. Ať už za alžbětínské éry jako služebník samotné královny, velvyslanec v Konstantinopoli za doby vlády Karla II. Stuarta, muž, nebo žena, nestárnoucí Orlando se snaží fungovat ve společnosti, která má jasně nastavené  genderové role. A během toho neustále hledá. Lásku, sám sebe, jak se vyjadřovat, jak psát. Najděte si uprostřed vší té letní pomíjivosti čas a usedněte, třeba stejně jako Orlando, ke kořenům vzrostlého dubu a začtěte se do snad nejkouzelnějšího milostného vyznání v dějinách literatury, které Virginia Woolfová věnovala své přítelkyni, spisovatelce Vitě Sackville-Westové.

Tip Veroniky Řezníčkové

Noah Charney: Umění falzifikace

Zajímá vás, za jakým účelem vznikaly a stále vznikají padělky uměleckých děl? Možná vás překvapí, že ve většině případů nejde primárně o získání finančních
prostředků. Jak řekl Petronius: „Svět chce být klamán, tedy jej klamejme.“ Kniha Umění falzifikace zaujme každého, kdo by se chtěl dozvědět něco více o znalectví a vnímání hodnot uměleckého díla. Pojednává o různých psychologických profilech padělatelů, o jejich motivech a metodách práce, nejen co se týče podvrhů maleb, ale i soch, vín či ostatků svatých. Autorem je Noah Charney, uznávaný specialista na kriminalitu v oblasti umění, který kromě teoretické
části o falzifikaci rozebírá i jednotlivé případy z praxe. Příběhy fascinujících zločinů strčí do kapsy kdejakou detektivku.

Tip Michaely Hojdysz

Noah Charney: Umění falzifikace

Noah Charney, odborník na oblast trestných činů proti umění, přibližuje ve své
knize Umění falzifikace motivy, myšlení a metody padělatelských mistrů. Velmi
čtivým způsobem nám zprostředkovává ty nejznámější případy, které jsou velmi
fascinující a často bizarní. Objasňuje podrobně práci padělatelů, jejich
odhalení a následnou publicitu. Kniha je velmi poutavá a zabývá se zajímavými
případy z různých historických období, ale i paděláním předmětů rozličných
médií.

Tip Elišky Petřekové

Tanja Kinkelová: Sloupy věčnosti

Koncentrovaná rivalita na pěti stech stranách, na rovině diplomatické, sběratelské i milenecké. Giovanni Battista Belzoni, v mládí jarmareční silák, se jako odborník na hydrauliku dostává do Egypta, kde podlehá atmosféře objevování cenného dědictví faraónů, které zatím připomínají více drancování než archeologické vykopávky. Příběh vypráví jeho manželka Sarah Belzoniová, která na začátku 19. století byla jednou z prvních Evropanek v Egyptě. Ta se bouří proti zažitým společenským modelům a zatímco je její muž zcela pohroužen do náročné práce, vydává se poznávat Egypt po svém, cestu ji však neustále kříží manželův největší konkurent. Napínavý román vás přenese do světa lovců pokladů, uhlazených diplomatů, dobrodružných výprav a osudových setkání. Autorka vycházela ze skutečných životních příběhů jednotlivých postav  a doplnila je o úsměvné detaily, jako je třeba jméno psíčka lady Belmorové vyryté na vrcholku Chufevovy pyramidy.