Blog | Van Meegeren 21. století?

V roce 2016 obletěla umělecký svět znepokojující zpráva o možné existenci zručného padělatele, který by mohl mít na svědomí až 25 kopií obrazů starých mistrů. Za autory těchto obrazů se přitom dříve označovali umělci zvučných jmen, například Lucas Cranach starší, Parmigianino, El Greco nebo Frans Hals. Prvním „dílkem“ do zapeklité skládačky se stala Venuše připisovaná Lucasi Cranachovi st., která se na přelomu let 2015 a 2016 objevila na výstavě v Caumont Centre d’Art ve městě Aix-en-Provence jakožto součást prezentované Lichtenštejnské sbírky. Francouzští vyšetřovatelé poté začali zkoumat díla získaná do této významné kolekce ze stejného zdroje, což rovněž vyústilo ve zpochybnění jejich autorství.

Všechna tato díla nesla určitou spojitost s francouzským obchodníkem umění, Giulanem Ruffinim, který se od otázky autenticity distancoval, přičemž sám sebe označil pouze za sběratele uměleckých děl ─ údajně za takového, který díla pouze sbírá a určení pravosti přenechává jiným. Ruffini sdělil, že díla získal od stavebního inženýra André Borieho, který zemřel v roce 1971. O jeho sběratelské činnosti však nebyly nalezeny žádné důkazy.

Venuše, dříve připisovaná Lucasi Cranachovi st. zdroj: artnet.com

Na povrch se pak začala dostávat další díla prodaná tímto obchodníkem, jejichž autorství se dnes jeví jako nejisté. U některých děl (sv. Jeroným připisovaný Parmigianinovi, Portrét neznámého muže připisovaný Fransi Halsovi) bylo padělatelství potvrzeno díky detailní analýze pigmentů provedené Jamesem Martinem, zakladatelem společnosti Orion Analytical, která si klade za cíl právě odhalení padělků uměleckých děl za pomoci pokročilé technologie.

Portrét neznámého muže, dříve připisováno Fransi Halsovi, zdroj: artnet.com

O zdařilosti padělků, za něž sběratelé zaplatili dohromady asi 200 milionů eur, svědčí i fakt, že prošly renomovanými aukčními síněmi, například Sotheby’s a Christie’s. Jejich autor si tak vysloužil přezdívku „Moriarty padělatelů“. Jeho identita mohla být ale nedávno odhalena. Za neznámého padělatele byl označen italský malíř Lino Frongia, který byl také 10. září zatčen. Vyšetřovatele k němu zavedl obraz sv. Františka připisovaný El Grecovi, zapůjčený Frongiem na výstavu v Trevisu v roce 2018. Dnes je dílo rovněž označeno za falsum.

Jakou to má spojitost s Ruffinim? Frongia vyhotovil rovněž obraz nazvaný Hlava Krista, který byl Ruffinim prodán jako autentické dílo Correggia. Lino Frongia sice přiznal, že v minulosti vytvořil několik kopií a pastišů, nikdy je ale neprodal. Nyní Frongia vyčkává na převoz do Paříže, kde bude postaven před soud. Na obchodníka s uměním a sběratele Giulana Ruffiniho byl rovněž vydán zatykač.

Stane se tak Frongia Van Meegerenem 21. století?

Sv. František, dříve připisováno El Grecovi, zdroj: artnet.com

Zdroje:

https://news.artnet.com/art-world/old-master-fakes-scandal-heating-up-683267
https://news.artnet.com/art-world/old-masters-forgery-scandal-facts-702065
https://www.theguardian.com/news/2018/jun/15/how-to-spot-a-perfect-fake-the-worlds-top-art-forgery-detective
https://www.telegraph.co.uk/news/2017/01/19/vividly-colourful-renaissance-masterpiece-ruled-fake-experts/
https://www.theartnewspaper.com/news/giuliano-ruffini?fbclid=IwAR2lr5-duDmlQVtyAYZpb-xpt6jQG3c54O30rTS5UHopPmpvxqZK8pQE4qI