Výstava | Neoklasicismus mezi technikou a krásou. Pietro Nobile (1776–1854) v Čechách

20/11/2019 – 09/02/2020 Západočeská galerie v Plzni

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost vidět dílo Pietra Nobileho, jednoho z předních architektů habsburské monarchie první poloviny 19. století, který působil hlavně ve službách vysoce postavených aristokratů. Můžeme jmenovat jeho známé realizace pro císařský dvůr, jako například Burgtor ve Vídni či úpravu Volksgarte s Theseovým chrámem nedaleko Hofburgu.  V českých zemích je znám svými projekty Koňské brány a Staroměstské radnice v Praze, zejména ale výstavbou letního sídla pro knížete Metternicha zámku Kynžvart.

Výstava se snaží postihnout Nobileho tvorbu v souvislosti s činností na vídeňské akademii v letech 1818–1828, ale zejména také zahrnout jeho nově objevené úvahy o kráse a technice, které podkládají jeho snahu o propojení mechaniky a estetiky. Dělí ji na několik částí, jednou z nich je podrobné přiblížení výstavby zámku Kynžvart a také objasnění projektů Koňské brány a Staroměstské radnice, ale i seznámení s Nobileho inspirací v antickém umění.

Konečně tak alespoň zčásti došlo k přiblížení díla a života tohoto významného architekta. Doufejme, že se i v budoucnu dočkáme dalších výstav opomíjených architektů první poloviny 19. století.

Zdroj