Blog | Top 10 profilů o umění na Instagramu

Přemýšlíte nad tím, jak se v dnešní době setkat s uměním? Přinášíme vám tipy na 10 instagramových profilů zabývajících se uměním. Edukativní, inspirativní nebo zábavné? V tomto seznamu si každý milovník umění najde to svoje.

Galerie jsou zavřené a vy doma smutně hledíte z okna a stýskáte si po umění. S povzdechem otevřete svůj výtisk Příběhu umění od Gombricha a už nejméně po stopadesáté zasněně pozorujete Michelangelovo Stvoření Adama. Jenže se nemůžete ubránit pocitu, že by to chtělo poznat něco nového.

Jak se ale setkat s uměním, když všechny výstavy jsou veřejnosti nepřístupné a vy zrovna nemáte po kapsách tisíce dolarů, abyste investovali do umění a obohatili svůj obývací pokoj obrazem od Tintoretta?

Řešení je přitom nasnadě. Stačí zapnout Instagram a náhle se váš telefon promění v uměleckou galerii.

1. RENAISsANCE ART

Každodenní dávka umění, naučné texty, kvízy a ankety pro milovníky renesance. To je instagramový profil Renaissance Art.

2. PAINTERS PAINTINGS

Nechte se unášet zákoutími této virtuální galerie. Painters Paintings přináší známá i neznámá díla současného i starého umění.

3. MEAN GIRLs ART HISTORY

Protivné sprosté umění. Stejně jako film Protivný sprostý holky je tohle umění nafoukané, sarkastické a plné ikonických hlášek.

4. CLASSICAL ART DETAILS

Krása se skrývá v detailu. Instagramový profil Classical Art Details zachycuje umění pěkně zblízka. Jen malý krůček a můžeme se jej téměř dotknout.

5. CLASSICAL ART MEMES OFFICIAL

Co se stane, když spojíte klasické umění s memes? Classical Art Memes snoubí bláznivý humor s historickou a uměleckou elegancí.

6. MUSEUM BUMS

Na umění se dá obdivovat leccos. Barevnost, nápaditost, technika, obsah, tvary… Insta profil Museum Bums se rozhodl svou pozornost upřít na krásu pozadí. Ať jsou malovaná, nebo sochaná, Museum Bums vzdává hold všem ladným křivkám uměleckého světa.

7. ARTIDOTIUM

Umění ve čtyřech tečkách. Artidotium přináší netradiční pohled na umění. Poznáte obraz podle názvu instituce a několika barevných teček?

8. NATIONAL GALLERY

Vydejte se na malý výlet do Londýna. National Gallery je nejenom jednou z nejnavštěvovanějších světových galerií, ale se svými 1,7 miliony sledujících se tato instituce řadí mezi nejpopulárnější instagramové profily o umění.

9. UPM Prague

Užité umění, taky umění… no ne? Ačkoli předměty Uměleckoprůmyslového muzea v Praze pocházejí spíše z 19. a 20. století,  byla by škoda nepodělit se o tento vyvedený IG profil spravovaný jednou z předních českých kulturních institucí.

10. NPÚ.cz

Jste příznivci umění, ale spíše než pro obrazy či sochy bije vaše srdce pro českou architekturu? Instagram Národního památkového ústavu prezentuje příjemnou a interaktivní formou krásy českých zemí a jejich staveb.