Tip | Podívejte se na Bruegelova díla zblízka díky KHM

Vzhledem k současné situaci, která návštěvám muzeí a galerií moc nepřeje, pro Vás Kunsthistorisches Museum ve spolupráci s Visit Flanders připravilo jedinečnou 3D virtuální prohlídku děl Pietera Bruegela staršího.

Kunsthistorisches Museum vlastní hned dvanáct Bruegelových obrazů, jeho kolekci tedy můžeme zařadit mezi vůbec největší a nejdůležitější sbírky děl tohoto vlámského umělce. Součástí vídeňské sbírky jsou například obrazy jako Babylonská věž (1563), Selská svatba (1568), Dětské hry (1560), nebo Lovci ve sněhu a Návrat stáda z cyklu Měsíce (1565).

Virtuální prohlídka Bruegelova díla v Kunsthistorisches Museu.

Virtuální prohlídka tzv. „Bruegel Gallery“ prezentuje jedenáct maleb tohoto mistra doplněných o díla Jana Brueghela staršího (1568–1625), Lucase van Valckenborcha (1535–1597) a Pietera Aerstena (1508–1557).  Celkem šestnáct obrazů je prezentováno v jednom z výstavních prostorů, kterým může návštěvník libovolně procházet nebo si díla nechat představovat postupně. Také si může zvolit místo a úhel pohledu, ze kterého lze jednotlivá vystavovaná díla pozorovat. Pocit z reálné prohlídky muzea umocňují také klasické galerijní texty skrývající se pod informačními ikonami. Díky nim se virtuální návštěvníci mohou dozvědět více nejen o dílech samotných, ale také o Pieteru Bruegelovi starším, který je zde mimo jiné prezentován jako zakladatel malířské dynastie.

Přestože už během virtuální prohlídky můžete zkoumat Bruegelovy mnohofigurální malby díky funkci zoom do nejmenších detailů, nabízí Kunsthistorisches Museum možnost podívat se na díla ještě podrobněji, a to prostřednictvím webových stránek www.insidebruegel.net.

Srovnání detailu téhož obrazu v různém technologickém zpracování (Pochmurný den, 1565).

Pod tímto odkazem se skrývá projekt, který vznikl ve spolupráci s Vienna University of Technology již v roce 2018 a poprvé byl představen téhož roku na výstavě The Best of Bruegel. Od té doby zdarma nabízí laické i odborné veřejnosti možnost studovat všech dvanáct děl ze sbírek KHM ve vysokém rozlišení (high-definition). Bruegelovy malby byly zdokumentovány jak pod viditelným zdrojem světla, tak pod infračerveným. Velmi detailní makrofotografie byly za pomoci speciálně navrženého zařízení pořizovány jednotlivě po malých segmentech, které byly následně opět složeny do jednoho snímku. Tímto procesem vznikl soubor o velikosti cca 18 GB, díky němuž můžete studovat i ty nejmenší detaily v kvalitním rozlišení. Abychom neztratili přehled o reálné velikosti maleb, nabízí program také funkci reálného měřítka, které se mění spolu s přiblížením. Pokud máte zájem studovat spíše Bruegelův kreativní proces či případné odchylky mezi podkresbou a výslednou malbou, stačí jen změnit prohlížení na režim infračervené fotografie nebo infračervené reflektografie. Poslední možností v nabídce jsou rentgenové zobrazovací techniky, které dokážou odhalit i dřívější vrstvy maleb či strukturální aspekty podkladových panelů, jako jsou hmoždinky či trhliny ve dřevě. V této souvislosti byly zdokumentovány také zadní strany obrazů.

Detail obrazu Návrat stáda (1565) z cyklu Měsíce v infračervené reflektografii.

V dohledné době by na stránkách projektu měl být zveřejněn také proces restaurování obrazu Saulova sebevražda, který jako jediný Bruegelův obraz není součástí virtuální prohlídky.

Stejným způsobem bylo již zpracováno například kompletní dílo Jana van Eyck doplněné o zdokumentovaný proces restaurování slavného Gentského oltáře, to vše dostupné na stránkách www.closertovaneyck.be, o němž jsme avizovali již dříve.

Detail rentgenografického zobrazení malby Zápas masopustu s půstem (1559).