Zaposlouchejte se | Podcasty nejen o raném novověku

POdcasty jsou hitem posledních let a nevyhýbají se ani památkám a umění

Podcasty jsou pravidelné audio- nebo videopořady, které můžete poslouchat téměř kdykoli a kdekoli. Mezi jejich autory se řadí instituce, odborníci, ale i laická veřejnost, proto se jejich kvalita může často různit. Pokud ale narazíte na zajímavého hosta či téma, můžou vás nejen obohatit či inspirovat, ale právě vám také přiblížit obsah, který by vás mnohdy na první pohled nezaujal. Proto bychom se s vámi teď rádi podělili o pár tipů na zajímavé pořady.

PodCastle - Národní památkový ústav

K sepsání tohoto článku mě inspiroval nově vznikající PodCastle NPÚ, jehož první díl vyšel začátkem dubna a je věnován rozhovoru se současným kastelánem hradu Karlštejn. Epizoda představuje nejen provoz hradu, novinky a plány na současnou sezonu, ale i samotnou osobu kastelána Lukáše Kunsta či „nectnosti“  Karla  IV.

 

PODCAST GHMP's streamDalší českou institucí, která se do podcastů pustila, je Galerie hlavního města Prahy se svým G HMP PODCAST . Věnuje se sice umění spíše současnému, ale opět s přesahem. Příkladem může být díl O fešandách z fotografova šuplíku zaměřený na uměleckou dokumentaci sochařských  děl vytvořenou ikonickým českým fotografem Josefem Sudkem.

No a to je bohužel vše, co se týče podcastů, které jsou vydávány jako pořady, alespoň částečně se věnují staršímu umění a jsou v češtině. Můžeme samozřejmě nalézt plejádu rozhovorů o umění, umělcích a historicích umění, mým cílem je však představit spíše pořady. Proto se nyní podíváme na zahraniční produkci, nejprve na samostatně tvořící autory.

BONUS: ArtCurious Announcements--New Season, Book Tour, and YOUZ kategorie jednotlivci bych vyzdvihla tvorbu historičky umění a kurátorky z Muzea umění Severní Karolíny v Raleighu, Jennifer Dasal. Přestože se ve svém výzkumu věnuje převážně modernímu a současnému umění, její pořad Art Curious je průřezem tématy, staletími i technikami v širších souvislostech. Na svém webu autorka vše doplňuje odkazy na relevantní literaturu, webové stránky i obrazový materiál, ke kterému se vyjadřuje.

S mírnou nadsázkou v názvu přistupuje ke svému pořadu Janina Ramirez, vyučující na Oxfordské univerzitě, která zároveň působí ve V&A Museu v Londýně. Její pořad nese název Art detective a je postavený na diskusi s hosty nad jednotlivými uměleckými díly. Zatímco ve svém akademickém působení se kulturní historička věnuje umění a době středověku, ve svých podcastech se zaměřuje na umění různých staletí.

The Sculptor's Funeral – Podcast – PodtailSpecificky zaměřený je, jak už z názvu vyplývá, The Sculptor’s Funeral, který se věnuje sochařství napříč staletími. Jeho autorem je Jason Arkles, americký sochař, jenž pracuje s tradičními metodami a materiály. Jeho figurální díla z bronzu, mramoru, terakoty a dřeva najdete ve veřejných i soukromých prostorách, muzeích, hřbitovech a kostelech v USA i Evropě. V současnosti vede výukový ateliér ve Florencii (Studio Della Statua) a mimo jiné vydal překlad a komentář k Della Statua od Leona Battisty Albertiho.

Ze známých muzeí a galerií se do natáčení podcastů pustily mnohé, zde jen krátký výběr z nich.

Art + Ideas Podcast by GettyGetty museum, které je ve virtuálním světě známé mimo jiné svými edukačními a konzervátorskými videi, se věnuje i tvorbě pořadu Getty – Art+Ideas. Jeho moderátorem je historik umění, kurátor a ředitel J. P. Getty Trust , James Cuno, jenž si do tohoto pořadu zve kurátory či autory různých publikací k rozhovorům nad uměleckými díly. Mohu například doporučit nedávný díl s názvem Reflections: Maite Alvarez on Luisa Roldán věnovaný španělskému sakrálnímu sochařství z období baroka.

Fostering Creativity Workshop at the V&A - ImaginationLancasterJiž zmiňované britské V&A Museum taktéž nezůstává pozadu, a to od roku 2013. Své V&A podcasts má rozdělené do několika tematických alb, která se věnují kupříkladu samotnému provozu a chodu muzea, restaurátorům a restaurovaným uměleckým dílům nebo příběhům, které jednotlivá díla ztělesňují.

File:KHM Logo neu.svg - Wikimedia CommonsPro příznivce němčiny připomínám krátký cyklus z roku 2019 o šesti dílech. Jmenuje se »six seasons« a vznikl pod záštitou vídeňského Kunsthistorisches Museum. Věnuje se fiktivnímu příběhu založenému na dílech právě ze sbírek KHM. 

 

In het Rijks | Listen Free on Castbox.No a pokud ovládáte holandštinu, tak In het Rijks, který vydává Rijksmuseum, nemůže být krokem vedle. Zajímavé jsou jistě několikadílné série věnované jak umělcům (není asi překvapením, že zde zazní jméno Rembrandt), ale i jednotlivým epochám.

 

Pokud jste již přehlceni odborným obsahem, jelikož přednášek, besed, webinářů a tak dále je nyní mnoho, a hledáte volnější formát například k procházce či běhu, zde je ještě pár tipů na obsah nadnesený, méně vážný a mnohdy i vtipný.

ArtHolesArtHoles je historie umění s někým, kdo o historii umění podle jeho vlastních slov nic neví. Michael Anthony přichází k dějinám umění jako tabula rasa a skrze svou vlastní neznalost poznává umělecká díla. S humorem zkoumá a představuje umělce v několikadílných sériích a „místo toho, aby to dělal s mírou, čte hromadu knih a článků o každém umělci a pomalu ztrácí rozum.“

Lindsay Sheedy's streamA posledním tipem je pořad Lindsay Sheedy, absolventky dějin umění na Washington University v St. Louis, která uměním provází se svým psem Gusem, múzou i maskotem každého dílu (doporučuji projít si na jejím webu galerii koláží Gus v umění). Pořad Stuff about Things je povětšinou o umění raného novověku s občasnými exkurzy jinam, ale vždy proložený humorem méně či více korektním.

Našli jste tady své oblíbené pořady? Nebo máte tipy na další zajímavé podcasty, které tady nejsou zmíněné? Podělte se o ně s námi v komentářích na Facebooku či Twitteru!