Kam na výstavu v ČR i zahraničí | Podzim 2022

se začátkem nového semestru Nabízíme tipy na návštěvu muzeí a galerií. Čeká nás podzim a zima nabité zajímavými výstavami u nás i v zahraničí. PojĎme se podívat, Na co se můžeme těšit.

Tuzemské výstavy:

Praha, Šternberský palác, 13. 9. – 27. 11. 2022

Za návštěvu určitě stojí výstava To nejstarší z evropské grafiky, jež shromáždila několik vzácných raných, tzv. šrotových tisků a dřevořezů, a také díla umělců, kteří předznamenali rozvoj grafického umění.

Martin Schongauer, Lev s páskou – symbol evangelisty Marka, 1533, kopie podle grafiky

Český Krumlov, Galerie Mincovna, 1. 7. – 30. 10. 2022

Pokud navštívíte do konce října turisticky velmi populární Český Krumlov, nenechte si ujít sezónní výstavu Šlechtické slavnosti a zábavy, která je součástí projektu Po stopách šlechtických rodů. Výstava nás má seznámit se šlechtickými slavnostmi v širších souvislostech, tzn. představit zábavy a volnočasové aktivity, které se na zámcích odehrávaly v období od 16. do počátku 19. století.

Pohled do výstavy Šlechtické slavnosti a zábavy

Brno, Místodržitelský palác, 23. 9.–14. 11. 2022

Moravská galerie si pro nás přichystala výstavu s názvem Moravská zemská obrazárna (1817–1961). Vystavená mají být díla ze všech historických epoch, která budou představena jako ilustrace jednotlivých období dějin brněnské Obrazárny, ale také jako samostatné artefakty spojené s aktuálními objevy nebo konkrétními lidskými příběhy.

Praha, Schwarzenberský a Šternberský palác 8. 11. 2022 – 26. 3. 2023

Na výstavě Sochy z hlíny: Terakoty italských mistrů 15.⁠–⁠18. století ze sbírek Národní galerie Praha spolupracovala Národní galerie s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky. Komorní výstava veřejnosti představí výhody interdisciplinární spolupráce historika umění, restaurátora, přírodovědce a specialistů z Vysoké školy chemicko-technologické. Výstava tak ukazuje metody průzkumu uměleckých děl jak z pohledu umělecko-historického, tak z hlediska přírodovědných oborů.

Žďár nad Sázavou, Regionální muzeum, 10. 6. – 6. 11. 2022

K 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře uspořádalo žďárské regionální muzeum výstavu Roky v baroku – Životní pouť barokního člověka. Návštěvník se zde seznámí se všemi životními etapami člověka žijícího v době barokní, a to i za pomoci četných interaktivních prvků.

Zahraniční výstavy:

Vídeň, Kunsthistorisches Museum, 20. 9. 2022 – 8. 1. 2023

V letošním roce se můžeme do Vídně vydat za výstavou o idolech a uměleckých soutěžích s názvem Idols & Rivals, Artist in Competition. Výstava si klade za cíl ukázat, jak mezi sebou umělci ve starověku, renesanci a baroku soupeřili, nebo se inspirovali a jak se navíc poměřovali s antickými vzory.

Christopher Paudiss, Vlk, liška a ovce, 1666

Franz Rösel von Rosenhof, Vlk, liška a ovce, 1666

Amsterdam, Rijksmuseum, 10. 2. – 4. 6. 2023

V amsterdamském Rijksmuseum spustili předprodej vstupenek na výstavu Vermeer, The Largest Vermeer Exhibition Ever. Jak už sám název vypovídá, má se jednat o největší výstavu Vermeerových děl ze všech koutů světa. Mezi díla, která v Nizozemsku nikdy nebyla představena veřejnosti, bude patřit i nově zrestaurovaná Dívka čtoucí dopis z Gemäldegalerie Alte Meister v Drážďanech.

Johannes Vermeer, Dívka čtoucí dopis, 1657-59

Paříž, Louvre, 22. 9. 2022 – 16. 1. 2023 a 12. 10. – 23. 1. 2023

Pařížský Louvre nám tento podzim a zimu nabídne hned dvě krátkodobé výstavy Things, a History of Still Lifes a 16th-Century Bolognese Drawings In The Louvre Collections. První jmenovaná nás uvede do problematiky zátiší a jeho historie, druhá jmenovaná výstava doprovází vydání 12. dílu Inventaire Général des Dessins Italiens, věnovaného boloňským kresbám 16. století ve sbírkách Louvre.

Berlín, Gemäldegalerie, 2. 9. 2022 – 8. 1. 2023

Berlínská obrazárna nás letos láká na výstavu Donatello, Inventor of the Renaissance. V rámci jednorázové spolupráce mezi Staatliche Museen zu Berlin, Victoria & Albert Museum v Londýně a Fondazione Palazzo Strozzi a Musei del Bargello ve Florencii výstava představuje asi devadesát děl, z nichž mnohá jsou v Donatellově tvorbě klíčová, avšak nikdy předtím nebyla společně vystavena. Pokud nestihnete výstavu vidět v Berlíně, nezoufejte, od 11. února ji můžete vidět ve Victoria and Albert Museum v Londýně, kam se v rámci projektu přesouvá.

Donatello, Madona s dítětem („Pazzi Madonna“), ca. 1422