Doporučujeme | Britain’s Lost Masterpieces

Ztracený portrét gEORGE vILLIERSE

Dalším seriálem, který bych doporučila zájemcům o umění raného novověku, je televizní minisérie opět z produkce BBC  Britain’s Lost Masterpieces. Tento projekt se snaží seznámit veřejnost s nepříliš známými uměleckými díly ve veřejných sbírkách menších institucí.

Pořadem provází Bendor Grosvenor, historik a obchodník s uměleckými díly, který je známý pro množství atribucí ztracených uměleckých děl starých mistrů, např. Petera Paula Rubense, Anthonyho Van Dycka či Pietera Brueghela mladšího. Dříve pracoval také pro galerii Philipa Moulda, o kterém byla zmínka již v minulém článku. Dnes má vlastní společnost specializující se na určování autenticity obrazů. Jeho aktivity můžete pravidelně sledovat na jeho blogu a na Twitteru.

Díl z letošního roku, který se odehrává v samém srdci Glasgow v elegantní rezidenci Pollock House, přinesl nečekaný objev. Kromě nevídané sbírky španělského umění a cenných portrétů z 16. století zde byl uschován také portrét vévody z Buckinghamu Georga Villierse, považovaný až dosud za kopii malby vlámského umělce Petra Paula Rubense (1577–1640). Po důkladném zkoumání a práci s odborníkem na Rubensovu tvorbu byla tato malba určena jako onen ztracený portrét, který se hledal bezmála 400 let a jehož přípravná kresba se nachází ve vídeňské Albertině.

Pokud Vás zajímá i další malířská tvorba tohoto mistrného barokního umělce, neváhejte navštívit výstavu Rubens: Kraft der Verwandlung v Kunsthistorisches Museum ve Vídni. O dalších zajímavých výstavách se dočtete v článku Martina Deutsche.

Zdroje: Getty Images | The Independent