Deník kunsthistorika | První kontakt

Premiéra na půdě semináře dějin umění

Pamatuji si to, jako kdyby to bylo včera. Rozklepaný student prvního ročníku sedí na informační schůzce pro nováčky oboru dějiny umění. Před ním stojí energický elegán v šedém saku, který se zaujetím a zjevnou láskou ke své profesi předkládá čerstvým vysokoškolákům informace o tom, co to znamená býti historikem umění. Kromě základních informací o oboru se dělí o své zážitky z působení v Národní galerii, vypráví o strastech života historiků umění působících na volné noze a líčí i příběh o tom, jak se nechtěl věnovat holandské malbě, a přesto se nakonec stala jeho láskou.

Na závěr otevírá otázku uměleckohistorické literatury. Se zápalem jemu vlastním ze sebe chrlí nepřeberné množství informací. V záplavě převážně německých jmen, která student slyší poprvé v životě, se ztrácí, irituje ho problikávající kurzor myši na nepopsaném dokumentu, krev se mu valí do hlavy, popadá ho panika a myšlenka, zdali si vybral správný obor. Situace se ani trochu nezlepší po přesunu do Gettyho knihovny (Víte, proč je pojmenovaná po známém americkém naftaři?). Je to malá místnost se dvěma okny. Dominuje jí oválný stůl, v jehož středu je osazena plastika od Nikose Armutidise znázorňující Mnémosyné*. Podél stěn jsou masivní, asi tři metry vysoké police přeplněné knihami.  Studenti se okamžitě se zájmem vrhají mezi knihy a listují publikacemi o ikonografii, metodologii, topografii a rovněž jednotlivých historických epochách. Po chvíli vyučující předmět Becoming Art Historian 101 ukončuje. Jsou to však jeho závěrečná slova, která znervózněla  a vystrašila snad všechny přítomné „…a během studia na každou z těchto knih budete muset sáhnout a otevřít ji“. Do hlavy se studentovi valí opět krev, celý svět se začíná motat. Game over! Tohle je prostě na jednoho nekunsthistorika moc!

*Pokud nevíte, kdo či co je Mnémosyné, určitě Vám poradí internet a pokud nejste líní (Nebuďte líní!), otevřete některý ze slovníků v knihovně (najdete je u okna naproti dveřím). … Tak už víte, kdo to je? Mazané, že? A pokud Vás hledání bavilo, můžete coby správný kunst-fajnšmekr/yně vyhledat Mnémosyné v databázi oxfordartonline.com. A že Vám tam nejde nic vyhledat? Zkuste to z některého z univerzitních počítačů nebo z pohodlí domova přes vzdálený přístup. Pokud se Vám to podařilo, stačí si otevřít první z článků, který představuje jednu z klíčových osobností dějin umění. Začtete-li se pozorně, dozvíte se, jakým způsobem zakomponoval Mnémosyné do názvu jedné ze svých prací…