Kam na výstavu v ČR | Podzim 2018

TIPY NA VÝSTAVY U NÁS

Giambattista Tiepolo a synové, NG v Praze, Schwarzenberský palác, 04.10.2018 – 06.01.2019

Giambattista Tiepolo je považován za výborného umělce převážně díky své malířské tvorbě, avšak Národní galerie v Praze se soustředí na prezentaci jeho grafik. Ty jsou pozoruhodné nejen tím, že jich máme dochovaných pouze 38, ale také tím, že díky své žánrové a tvůrčí originalitě byly řazeny k nejvýznamnějším počinům grafické tvorby v Itálii 18. století. Výstava se nesoustředí jen na Giambattistu, ale i na tvorbu jeho dvou synů  Giandomenica a Lorenza, kteří na tvorbu svého otce navázali.

 

Dokonalý diplomat, Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé, Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, 21. 7. – 30. 11. 2018

Výstava na zámku v Jindřichově Hradci představuje tematiku šlechtických diplomatických misí 17.–20. století na příkladu rodiny Černínů. Více se o výstavě rozepsala Zdeňka Míchalová zde.
A kdo by měl zájem o videopozvánku, tak ta je k dispozici zde.
Knihovna biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna, Arcibiskupský zámek Kroměříž, 7. 6. – 28. 10. 2018

Návštěvníkům bude představena část knihovny biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna. Ze zajímavostí, které lze shlédnout, bych upozornila především na publikace uměleckého rázu, které sloužily jako inspirační vzor pro Lichtensteinovy umělecké objednávky.

 

August Bedřich Piepenhagen (1791–1868) – 150 let od smrti jedné z největších osobností českého romantismu, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, 30. 11. 2018 – 3. 3. 2019

Vím, že se jedná o přesah do 19. století, ale i tak si myslím, že průřezová výstava Pipenhagenovým dílem stojí za pozornost. Byla uspořádána ke 150. výročí jeho smrti a mapuje nejen jeho dílo, ale ukazuje i jeho vzorníky , dokonce i s výsledným pracemi, které podle nich vytvářel nejen August, ale také jeho dvě dcery, malířky Charlotta a Louisa. Vernisáž proběhne 29. listopadu od 17:30 hod.
Piepenhagen - Zimní krajina
Jan Antonín Venuto a jeho dílo v kontextu české krajinomalby a veduty přelomu 18. a 19. století, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, 8. 9. – 21. 10. 2018
A ještě takový rychlý tip závěrem. Tento víkend je poslední možnost spatřit výstavu děl  Jana Antonína Venuta, která je prvním představením jeho díla u nás. Jedná se o nadaného kreslíře, jenž vytvářel veduty české krajiny a památek. Jeho dílo skýtá více než 500 děl, ze kterých výstava  představuje více než 100 ukázek s náměty českých a moravský měst, hradů, zámků a dalších pamětihodností.

Zdroje informací a fotografií: ngprague.cz; galerie-ltm.cz; npu.cz; galeriehb.cz