Doporučujeme ǀ Frans Hals: Studijní dopoledne

V sychravých dnech jako jsou tyto, se mnohým z nás nechce podnikat zdlouhavou cestu do výstavních prostor a přednáškových sálů. Skvělou alternativu tak často nabízí sama muzea a galerie v podobě studijních či přednáškových webinářů. Zachumlejte se proto do deky v prostředí domova a užijte si studijní dopoledne s těmi nejkrásnějšími portréty od Franse Halse.

Studijní dopoledne se uskuteční v rámci závěru výstavy připravené ze sbírek The Wallace Collection v Londýně s názvem Frans Hals: Mužský portrét. Ta v průběhu několika měsíců představila jeden z nejoblíbenějších a nejznámějších portrétů ve Velké Británii od výše zmíněného umělce, a to Smějícího se kavalíra z roku 1624. Obraz byl získán Richardem Wallacem z pozůstalosti jeho otce Richarda Seymoura-Conwaye, IV. markýze z Hertfordu, který jej zakoupil na aukci v Paříži v šedesátých letech 19. století. Sir Wallace, jenž byl sám zapáleným sběratelem a mecenášem umění, rozšiřoval zděděnou otcovu sbírku o další kusy mistrovských děl. Kolekce nejen obrazů, soch a porcelánu, ale i zbraní či brnění byla po smrti sběratele na sklonku 19. století předána do rukou britského státu.

Frans Hals, Smějící se kavalír, 1624

Vybrané mužské portréty v čele se Smějícím se kavalírem si kladou za cíl odhalit divákovi diverzitu malířových technických postupů, tematických okruhů, ale také inovativní přístupy v jeho celoživotním díle. Během Webináře se tak můžete těšit nejen na příspěvek kurátorky výstavy Dr. Lelie Packerové (Wallace Collection), ale i dalších kurátorů a odborníků: Dr. Norberta E. Middelkoopa (Muzeum Franse Halse), prof. Franse Grijzenhouta (Univerzita v Amsterdamu), historičky umění Dr. Frances Jowellové.

Nezapomeňte se tedy připojit 22. 1. 2022 v 10.30. (Kompletní program Studijního dopoledne naleznete zde.)

Zdroje: The Wallace Collection ǀ Historians of Netherlandish Art